קטגוריות
אמנות ישראלית אמנים ישראלים ביקור בסטודיו כללי

ניירות ערך – גם בעולם האמנות

בשישי האחרון פגשתי את האמנית כרמל אילן בסטודיו שלה.
כרמל אוספת אנצקלופדיות, ספרים ומגזינים שהושלכו, מקפלת אותם באינספור צורות וחיתוכים ומשתמשת בקיפולי הנייר כחומר גלם לעבודותיה.
לכרמל יש קשר ריגשי למילה הכתובה ואל עולם הנייר: היא ירושלמית והזיכרון של הפתקים עם התפילות הטמונים בחריצים של אבני הכותל חרוטים בזכרונה. מבחינתה, העבודות שלה הן הכותל המערבי הפרטי שלה כי לכל נייר יש את המקום שלו ביצירה.
בנוסף, בעידן האינטרנט המודרני, קשה לה להיפרד מהספרים הישנים. היא לא מאמינה בתרבות ה"זריקה" של ימינו וכשקיבלה במתנה לחתונה אנצקלופדית בריטניקה באנגלית היא לא הייתה מסוגלת להשליכה מאחר ויש לה כבוד לטקסט המודפס.
כאמנית, זהו חומר גלם זמין הנמצא בשפע ואנשים רבים העבירו לה מגזינים וספרים ישנים בידיעה שאצלה ניירות אלו יקומו לתחייה בדרך יצירתית ושונה.
בחדר העבודה הפרטי שלה גיליתי מגירות רבות וצבעוניות המחולקות לפי פרמטרים שונים של צורות חיתוך, גודל קיפול, עובי הנייר, צבעים, כיוון שורות ומה לא….
לאחר שכרמל מניחה את קיפולי הנייר בכיוונים שונים, בגבהים שונים ובקצב משתנה זה לצד זה על משטח עץ היא יוצרת דימוי עם צבעוניות מפתיעה. האמת, שקשה להתרשם מהעבודות דרך הצג במחשב והחוויה היא שונה כאשר צופים ביצירה מזוויות שונות ומגלים פרטים חדשים שמתקרבים או מתרחקים.
לפני כשנה היא הציגה תערוכת יחיד בגלריה טריומף היוקרתית במוסקבה ואני מזמינה אתכם ל"טעום" מעבודותיה עוצרות הנשימה ולהתרגש יחד איתי….