קטגוריות
אמנות ישראלית אמנים ישראלים ציור

הציור המופשט של מיכל נאמן

את העבודות של מיכל נאמן בהחלט שווה שתכירו….

אני נחשפתי אליה ב-1999 כאשר הציגה תערוכת יחיד "ה' צבעים" במוזיאון ת"א ומאז אני עוקבת אחרי עבודתה.
היא שייכת לדור הביניים (ילידת 1951) ונחשבת לאחת האמניות הוותיקות והמוערכות באמנות הישראלית.  היא מזוהה עם אמני "דלות החומר" ביחד עם רפי לביא והיא מיוצגת כיום ע"י גלריית גורדון.

שיטת העבודה הייחודית שלה הפכה לסימן היכר שלה: שיטת קולאז' רב רבדית ע"י שימוש בחומרים פשוטים,  בדרך כלל צבע שמן ומסקינגטייפ על בד היוצרים ציור שיש בו כיסוי וגילוי.
באמצע שנות התשעים היא החלה ליצור פורמאט מוכר ובו משושה במרכז הבד והתחלה של משושים נוספים מעליו ומתחתיו.
נאמן משאירה על הבד את רצועות המסקינגטייפ ועליהם שאריות של צבע שמן נוזל . על נייר הדבק היא משאירה את התאריך שבו כל רצועה הודבקה והעבודה הופכת למעין "יומן" המתעד את תהליך העבודה.
על חלק מהעבודות היא מוסיפה מדבקות ברקוד של חומר  לניקוי חלונות כמו הערה על כך שהציור המופשט שאנו רואים  אינו "חלון למציאות".
במרכז היצירות שלה נעשה שימוש מעניין ואינטלקטואלי בטקסט בעברית או אנגלית הנושא עימו מגוון משמעויות המשאירות לצופה מקום למחשבה.
בעבודה המוצגת כעת באוסף הקבוע של מוזיאון תל אביב היא לקחה לדוגמא את צמד המילים מהתנך "ה' צבאות" והפכה אותם ל"ה' צבעים".
הצופה צריך לפעול בשני מישורים בו זמנית: לקרוא את הטקסטים השאובים מתקופות וממקורות שונים ולצפות על ההתרחשות הויזואלית .
כדאי להתרחק מהיצירה כדי לנסות לפענח את החידה שנוצרת בין משבצות הצבע הסימטריות, הדימויים הקטנים של השפן והברווז החוזרים על עצמם, בין שכבות המסקינגטייפ ובין הטקסט המילולי שבמרכז.
במבט ראשון הציורים שלה נראו מונוכרומטיים אך למעשה במבט שני מקרוב הם בהחלט חגיגה של משבצות וכתמים שעשויים מצבעים מגוונים.
כל מי שחובב ציורים מופשטים מעוררי השראה מוזמן להתרשם מהציורים הייחודים של נאמן המוצגים כעת בגלריה גורדון ובתצוגת אוסף של מוזיאון תל אביב ומוזיאון ישראל.