קטגוריות
אמנות בינלאומית תערוכות במוזיאונים

אמנות הודית עכשווית במוזיאון תל אביב

מה אתם יודעים על האמנות ההודית העכשווית?
אני מאמינה שלא הרבה.
אז הנה יש לכם הזדמנות טובה ללכת לתערוכה "צפיפות החומר" באגף החדש של מוזיאון ת"א- תערוכה החושפת את הקהל הישראלי בפעם הראשונה לאמנות הודית עכשווית המעוררת עניין הולך וגובר בתודעה הבינלאומית. נכון שהתערוכה מציגה כבר כשלושה חודשים  אבל אני בטוחה שלא כולם הספיקו לבקר בה…וזה הזמן חברים, אתם תופתעו מהיצירתיות  והחומריות העשירה שיש לתערוכה זו להציע.
בתערוכה מציגים שבע עשרה אמנים עבודות העשויות בסוגי מדיום שונים כמו צילום, ציור, וידיאו ארט, פיסול ומיצב.  היצירות משקפות את המציאות הפוליטית חברתית והתמורות שעוברות על החברה ההודית במאה ה-21: צפיפות אורבנית, התפתחות טכנולוגית, תאוצה כלכלית ,תמורות חברתיות, קוטביות בין ישן לחדש וכו'.
המושג "צפיפות החומר" מתקשר לגודש של החומר בתערוכה ביחס לגודש והצפיפות האנושית ברחבי הודו. אחד המאפיינים החוזרים בתערוכה הוא עיקרון הריבוי והשיכפול של מוטיבים המאורגנים יחד בצפיפות. לדוגמא,  האמן סודרשן שטי בנה קיר העשוי מעשרות מיניאטורות של הטאג' מהאל, לוצ'אן אופאדהיי בנה כיסאות חתונה מאלפי פיסות בד גזורות, האמן אטול בהאלה צילם עשרות פתחי ניקוז של ביוב ברחובות מומבאי והאמנית סקאשי גופטה יצרה שטיח עוצר נשימה מברגים, מסמרים, מנעולים וצילנדרים . האמן ג'יטיש קאלאט צילם 108 תצלומי כיסים טיפוסיים של חולצות גברים שיוצאים לעבודה ועמוסים בחפצים חיונים: עטים, פנקסים, תרופות, קופסאות גפרורים ,משקפיים וכו'. התצלומים יוצרים ביחד עבודת צילום ענקית וצבעונית שפרוסה על פני כל הקיר.
אני התרשמתי מיצירה יוצאת דופן הנקראת " מעלית מתת היבשת" של ג'יג'י סקריה שלוקח את הצופים ל"מסע". המעלית נראית רגילה לכל דבר וברגע שנכנסים והדלתות נסגרות נוצרת אשליה של נסיעה כשעל הקירות מוקרנות תמונות של הדירות הנמצאות בכל קומה. בהתחלה יש ירידה אל המרתף וקומת החניון שם מתגלים בתים עלובים של אנשים משכבות סוציו- אקונומיות נמוכות. ככל שהמעלית עולה לקומות העליונות  של הבניין ה"מדומה" הדירות נעשות מפוארות יותר. ביצירה זו המעלית מגלמת את הקוטביות והפערים בין המעמדות החברתיים כאשר הכיוון של הנסיעה מסמל את העלייה והירידה בסולם החברתי ההיררכי בהודו.

התערוכה נפתחה בחודש יוני והיא תסתיים באמצע דצמבר. זו תערוכה מרתקת, ססגונית בצבעיה המספרת את הסיפור של תת היבשת הענקית ושל מורכבות החיים שם. אוצרות התערוכה, תמי כץ פרידמן ורותם רוף עשו עבודה נפלאה ואני ממליצה בחום להספיק לבקר בה עם ילדים בכל הגילאים. זו גם הזדמנות טובה לכל מי שטרם ביקר באגף החדש להתרשם מהמבנה , הארכיטקטורה והתערוכות הנוספות המוצגות שם.