קטגוריות
אמנות ישראלית אמנים ישראלים ביקור בסטודיו ציור

ערן רשף – ציור ריאליסטי עכשווי

פעמיים בשבוע אני משתדלת לבקר אמנים שונים בסטודיו שלהם. יש משהו אחר בלפגוש את האמן במגרש הפרטי שלו, להכיר אותו באופן אישי ולהבין מה עומד מאחורי היצירות שלו ועל מה הוא עובד עכשיו.
את ערן רשף אני מכירה כבר מס' שנים. השבוע קפצתי לסטודיו שלו שנמצא בבניין ישן בת"א, חלל גדול ומרווח אשר במרכזו עומד מקרר אמקור של "פעם " על אריחי טרצו ישנים שרשף הזמין במיוחד עבור הציור הבא שלו.
הוא בן 48 , אמן מצליח וצנוע מאוד שלא אוהב חשיפה. שמו של רשף ידוע בקרב האספנים וקהילת האמנות והוא מוכר את ציוריו לבד ללא תייווך של גלריה. בשנת 2010 הוא זכה בפרס לציור ריאלסטי פיגורטיבי ע"ש חיים שיף ולכבוד כך הייתה לו תערוכת יחיד במוזיאון ת"א בקיץ 2011. לציורים הריאלסטיים של רשף אי אפשר להישאר אדישים. הציורים כ"כ מדוייקים ונאמנים למציאות עד שהם נראים כאילו הוא הסתכל מבעד לזכוכית מגדלת כאשר צייר אותם.
רשף מביים ובונה תפאורה של סצנות ביתיות והוא אוהב לצייר חפצים מן העבר הישראלי הקשורים להוייה היומיומית של שנות ה40 או ה-50 . הוא בוחר לצייר אותם לפני שייעלמו מחיינו: קופסת קרן קיימת מפח, פחית שמן זית, בלון גז, צידנית, פליט (מרסס), ארון תרופות, בקבוק גומי למים חמים, מקרר ישן, סבון סינטבון, קקטוס, בירה נשר, גיגית מים וכו'. הרקע לחפץ מבויים ומותאם במכוון ודבר אינו מקרי בציוריו. רשף אומר שהוא נותן חשיבות ציורית זהה לכל פרט והוא לא מנסה לתת תשומת לב דווקא לאובייקט במרכז התמונה. מה שיפה ואותנטי בציורים של רשף זה ההימנעות שלו מלתקן את מה שנגלה לעיניו. הוא לא מתעלם מסימני הזמן שעברו על הקירות והרצפה עם השנים, לא מנסה ליפות אותם ומתאר את הפרטים הכי קטנים כמו שהם במציאות: קיר מתקלף מלא בסדקים וחורים, אמבטיה מלאה בכתמים וחלודה, מקרר מלוכלך ומוכתם , רצפה עם פנלים שבורים וכו'.
רשף למד שנה ראשונה באבני ואח"כ עבר לניו יורק שם סיים תואר ראשון ושני באונברסיטת ברוקלין.
בניגוד לרוב הציירים הפיגורטיבים והריאלסטים רשף לא מצייר נופים ואנשים. הוא מצייר לאט ומעט וציוריו נמכרים בעשרות אלפי דולרים. יש לו גם ציורים בפורמטים ענקיים כמו (280 350X) והטכניקה שלו היא בדר"כ שמן על עץ.
עבודות של רשף נמצאות באוספים רבים כולל מוזיאון תל אביב ומוזיאון ישראל. יש המכנים אותו "האמן המצליח הכי אנונימי בארץ", אני לא רוצה להיכנס להגדרות אלו אבל אין לי ספק שרשף הוא אחד האמנים המצליחים שעליו עוד נשמע רבות…..

[dpg folder="/NZ Art/ספריית אמנים/ערן רשף/תמונות מכווצות" lazy=""]