קטגוריות
אמנות ישראלית אמנים ישראלים פיסול תערוכות במוזיאונים

סיגלית לנדאו – תערוכת יחיד חדשה על נשים ונשיות

על סיגלית לנדאו יכולתי לכתוב ספר.
גם אם אתם לא חובבי אמנות מושבעים התערוכה החדשה של לנדאו "קריאטידה" במוזיאון הנגב בבאר שבע תגרום לכם להתרגש.
מאחר ולא ביקרתי בבירת הנגב שלנו כבר הרבה שנים, תערוכה של סיגלית לנדאו הייתה סיבה מצויינת לקחת את הבעל והבנות ליום כף שכלל ביקור בתערוכה ואח"כ קינוח במתקני הסופרלנד בראשון. סיגלית לנדאו היא אמנית מוערכת ועטורת פרסים והיא נחשבת לאחת האמניות הישראליות המצליחות בארץ ובעולם.  אתם בטח מכירים את עבודת הוידיאו שלה פורצת הדרך "DEAD SEE" שהוקרנה לראשונה ב-2005 בתערוכה ה"פתרון האינסופי" ומשכה מאות אלפי צופים לביתן הלנה רובינשטיין. העבודה מציגה שרשרת של כ-500 אביטיחים המצולמים במבט עילי בים המלח כאשר חלקם מרוסקים מעט. האביטיחים נפרשים מתוך פקעת הנפרמת לאורך הסרט והאמנית מופיעה בסרט שהיא עירומה וצפה על המים כחלק משרשרת האביטחים. מוזיאון ישראל רכש עותק של היצירה ואתם מוזמנים לבקר ולצפות ביצירה המוקרנת על הריצפה בחלל המרכזי של המוזיאון.

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/סיגלית לנדאו/תמונות מכווצות/_MG_2717 Final.jpg"]

שבע שנים לאחר התערוכה "הפתרון האינסופי" ולאחר שהציגה תערוכות יחיד בברלין, פריז  וב- MOMA  בניו יורק וייצגה את ישראל בביאנלה בונציה ב- 2011, מציגה לנדאו תערוכת יחיד מוזאונלית בבאר שבע. התערוכה מציגה פסלים, מיצב, עבודת סאונד ועבודת וידאו והיא פונה לכל החושים של הצופים. אמנות במיטבה, מרגשת ומעלה מחשבות וזכרונות מן העבר.
מוזיאון הנגב לאמנות נמצא בעיר העתיקה של באר שבע והוא היה במקור בית מגורים של המושל העות'מאני.  שם התערוכה "קריאטידה" לקוח מאותם פסלים קלאסיים של דמויות נשיות הנושאות על ראשן את גג הבית, אם לא את הבית כולו. תערוכה זו, האישית ביותר של לנדאו עד היום,  עוסקת בעולם הנשי, בבית, באימהות ובזכרונות כאובים. התערוכה מתחלקת לשניים כאשר בקומת הקרקע מוצגים פסלים של נשים שיצרה לנדאו בעשור האחרון, פסלים המציעים הזדמנות להתבונן בהתפחחות האמנותית של לנדאו בפיסול.  בקומה זו הגוף הנשי בולט בנוכחותו ולנדאו משתמשת במגוון רחב של חומרים כמו שיש ומלח, ברונזה ונייר עיתון. פה גם תוכלו לצפות בוידאו ארט הנקרא "בנות ים" (מוחקות את גבולות עזקלון) ובו רואים נשים עירומות החורטות בחול את סימני ציפורניהם, סימנים שנמחקים ע"י הגלים.

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/סיגלית לנדאו/תמונות מכווצות/MERMAIDS.JPG"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/סיגלית לנדאו/תמונות מכווצות/IMG_3064.jpg"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/סיגלית לנדאו/תמונות מכווצות/IMG_3065 – עותק.JPG"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/סיגלית לנדאו/תמונות מכווצות/P1030650.JPG"]

במעבר לקומה השנייה בקצה המדרגות מוצג הפסל הידוע משנת 2009 הנקרא "ניצבת על אבטיח" – פסל מברונזה של אישה פורשת ידיים עומדת על אבטיח. ההקשר הנשי נמשך בקומה השנייה במיצב ועבודת סאונד "ארבע אימהות" שהוצגו בתערוכת יחיד גדולה בברלין ב-2007. זהו מיצב של מטבח וסלון של דירת שיכון טיפוסית משנות ה 60 וה-70 עם פריטים של "פעם" כמו גזוז סודה, קופסא מפח ללחם , סרוויס כלים ישן , גובלנים על הקירות, טרנזיזסטור וכו'. האמת שהחדרים ריגשו אותי והחזירו אותי אחורה בגלגל הזמן לתקופת הילדות ולביקורים הנוסטלגיים אצל סבתא וסבא שלי באשקלון. מן התנור שבמטבח, בוקעים קולות של ארבע נשים מבוגרות מעדות שונות שמספרות סיפורי חיים מלווים בשירים ובמתכונים- סיפורים מן הקיבוץ ומן המושבה, מת"א, מירושלים של מחנה יהודה ומפולין של מלחמת העולם ה2. הנשים הן דמוויות משמעותיות בחייה של לנדאו והקהל בתערוכה יכול לשלוט בעוצמת הקול או לבחור להאזין לדמות אחת או לכולם ביחד.  בטלויזיה בסלון מוקרן יומן אישי של חייל צעיר משנות ה-50 (קרוב של לנדאו)  עולה חדש מרומניה אשר תיאר את מצוקות ליבו לפני שהתאבד בגיל 16. מתחת לספת הסלון בחרה לנדאו להציב משטח ובו צילום קברו של הבחור הצעיר – זיכרון כאוב שלה מהעבר. בקומת הסלון ניתן גם לצפות דרך חלון ביתי בעבודת וידאו חדשה  "עץ עומד" – המתארת מסיק של עץ זית בקיבוץ רביבים בדרום.

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/סיגלית לנדאו/תמונות מכווצות/REMOTE00203.JPG"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/סיגלית לנדאו/תמונות מכווצות/v_tree.jpg"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/סיגלית לנדאו/תמונות מכווצות/yfp_02862 (2).jpg"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/סיגלית לנדאו/תמונות מכווצות/yfp_03005 (2).jpg"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/סיגלית לנדאו/תמונות מכווצות/YFP_02981.JPG"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/סיגלית לנדאו/תמונות מכווצות/YFP_03093-EDIT.JPG"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/סיגלית לנדאו/תמונות מכווצות/yfp_03116 (2).jpg"]

בכניסה למוזיאון מוצג לראשונה הפסל "מקלט", פסלה הגדול ביותר של לנדאו עד כה, העשוי ברונזה, גובהו כ-5 מטר ומשקלו כ-8 טון. הפסל הוא העתק של מקלט ישן שיצא מכלל שימוש ברח' לוינסקי בדר' ת"א והוא ממוקם בחצר המוזיאון בין שני מבנים היסטוריים מן התקופה העות'מאנית.

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/סיגלית לנדאו/תמונות מכווצות/YFP_03375.JPG"]

אז זהו, אין צורך להוסיף מילים. סיגלית לנדאו היא אמנית אמיצה ושאפתנית ובהחלט לא שיגרתית בנוף האמנות הישראלי. אני ביקרתי בתערוכה שלה בברלין,  ב"MOMA" בניו יורק וכמובן בביאנלה האחרונה בונציה. בארץ היא מיוצגת ע"י גלרייה גבעון ובפריז גלריה קאמל מנור מייצגת אותה.

אל תחמיצו את ההזדמנות ותסעו לבאר שבע לראות את התערוכה הנפלאה אשר פתוחה גם בשישי ושבת ותסתיים בסוף דצמבר. ממליצה לכם בחום לאכול אחר כך במסעדת "לולה" אשר נמצאת בקרבת המוזיאון בעיר העתיקה ופתוחה גם בשבת….