קטגוריות
אמנות ישראלית כללי

טיפים לרכישה נבונה של אמנות

זה לא סוד שיש לי סימפטיה גדולה ליצירות אמנות.
לא סתם אמנות אלא אמנות מקורית שמרגשת ומעלה בי חיוך, מאתגרת את המחשבה ומעוררת את הדימיון גם ללא הסבר מלומד. שאני מתאהבת ביצירת אמנות כזו אני יודעת שאם אני הולכת הביתה והיצירה עדיין אצלי במחשבות, סימן שהיא הצליחה להזיז לי את המיתר הנכון בלב. במקום לרוץ מרתונים או לדווש על אופניים בחדר כושר, אני מעדיפה להסתובב ולקטט רגליים בגלריות ,בתערוכות במוזיאונים ובסטודיו של האמנים. אין יותר כף מלפגוש אמנים יצירתיים ומוכשרים שמצליחים לרגש אותי כל פעם מחדש.
מי שרכש יצירה לביתו מכיר את התחושה הממכרת הזו שעם האמנות בא התיאבון!!
זה יפה, זה אסתטי ,זה נכס תרבותי וזה נותן חותמת אישית וטאץ סופי לעיצוב של הבית.

יחד עם זאת הניסיון לימד אותי שאמנות יש לרכוש בתבונה ולא מתוך דחף בלתי נשלט. אז …. איך בוחרים יצירות אמנות ומכניסים לבית מגע של רוח ותרבות?  הנה כמה טיפים בסיסים וחשובים:

[dps path="/NZ Art/בלוג טיפים/Yair Tnuat Nearot .jpg" ]

1. תקנו מתוך רגש ואהבה–  תקנו יצירה שנוגעת בכם ומעוררת לכם את החושים. אין היגיון לקנות יצירה שאתם לא מתחברים אליה וקונים אותה רק ממניע כלכלי של השקעה טובה. יצירת אמנות התלוייה אצלכם בבית היא סוג של ביטוי אישי המשקף את טעמכם ועולמכם הפנימי לכן תסמכו על האינטואיציה שלכם ולכו עם האהבה….
2. לכו לראות אמנות -בעולם שבו מיוצרת אמנות ללא הפסקה בחירת יצירות ורכישתן יכולה להיות חוויה מבלבלת. לכן הדרך הטובה ביותר ללמוד ולפתח את ההבנה והטעם האישי שלכם היא להיחשף לכמה שיותר יצירות אמנות.  שוק האמנות בארץ מציע מגוון גדול של תערוכות במוזיאונים, גלריות וחללי תצוגה שפתוחים גם בסופ"ש. בבתי המכירות ניתן להתרשם בימים שלפני המכירה מכמות גדולה של יצירות מכל התקופות,  ביריד צבע טרי ניתן להיחשף לאמנים צעירים ומבטיחים וכו'. מומלץ גם ללמוד על האמנים דרך האינטרנט וקריאה בקטלוגים וספרי אמנות. אין ספק שכדי להבין ולהתמצא בשוק האמנות המקומי אין קיצורי דרך ומדובר בתהליך ארוך ומרתק של לימוד עצמי אך אם אתם בעניין זה הזמן להתחיל לראות אמנות ולקרוא עליה.
3. תקנו אמנות איכותית: עדיף לקנות עבודה מקורית וקטנה במסגרת התקציב שלכם מאשר עבודה טרנדית ודקורטיבית שאין ולא יהיה ערך כלכלי בעתיד. אין תחליף ליצירה מקורית שערכה יישמר ואף יש סיכוי שיעלה .
4. לימדו על האמן : עשו שיעורי בית על קורות החיים של האמן, השכלתו האמנותית, התערוכות שהציג בעבר (יחיד או קבוצתית) ועל פרסים חשובים שקיבל. תבדקו האם יש גלריה שמקדמת אותו ובכמה נמכרו עבודות שלו בעבר. תבינו את הסיפור מאחורי היצירה והיכן נמצא האמן בקרירה האמנותית שלו. פרמטרים אלו משפיעים על ערך היצירה וחשוב לקחת אותם בחשבון לפני הרכישה.
5. הקפידו לקבל ולשמור מסמכים על היצירה:  אישור המעיד על מקוריות היצירה ואישור תשלום. לעיתים תמצאו בספרות המקצועית תיעוד על העבודה ומומלץ לשמור ולתייק זאת.
6. השתדלו לבקר בסטודיו של האמן ולהכירו באופן אישי אם הדבר אפשרי: לקשר עם האמן חשיבות גדולה בהחלטת הקנייה. לפעמים דרך היכרות אישית אם האמן תצליחו להתחבר יותר ליצירה ע"י הבנת הרקע לעבודה, הבנת שם העבודה וכו'. שמירת קשר עם האמן תחשוף אתכם לאינפורמציה עתידית לגבי הצלחתו ותערוכות עתידיות.
7. רכישת אמנות כהשקעה: רכישת אמנות עשויה להיות גם השקעה כלכלית מניבה לטווח ארוך. לא מדובר במדע מדוייק אך יש פרמטרים מקדימים שעשויים לנבא הצלחה של האמן בעתיד ושכדאי לקחת אותם בחשבון לפני הרכישה . ישנן יצירות שמשתבחות עם השנים כמו יין טוב  ובפוסט הבא ארחיב את הנושא.
8. הגדירו תקציב העומד לרשותכם: פעמים רבות הפיתוי גדול ומומלץ להקציב סכום ברור מראש. חשוב  לבדוק את המחיר המבוקש באתרי אינטרנט המתמחים במאגרי מידע בנושא כדי לוודא שהמחיר המבוקש ליצירה הוא הגיוני.
9. אל תתביישו לבקש הנחה : כמו שאתם רוצים לקנות, הצד השני רוצה למכור…….
10. ייעוץ מקצועי: אם מגוון אפשרויות הרכישה מבלבל אתכם ואין לכם את הזמן הדרוש לחפש יצירות אמנות איכותיות שיתאימו לטעם ולתקציב שלכם כדאי לשקול להיעזר בשירותיו של יועץ אמנות מקצועי אשר ימקד ויכוון אתכם בבחירה ויקצר לכם את התהליך.
ולסיום,  אם תקפידו לרכוש אמנות בתבונה תרקדו על שתי חתונות: הנאה מצד אחד והשקעה מניבה לעתיד לבוא, מצד שני.

[dps path="/NZ Art/בלוג טיפים/IMG_0080.jpg" ]

[dps path="/NZ Art/בלוג טיפים/IMG_2238.JPG" ]