קטגוריות
אמנות ישראלית אמנים ישראלים ביקור בסטודיו ציור

ביקור סטודיו אצל זויה צ'רקסקי – האמנית הפרועה בישראל

הציורים של זויה יוצאים דופן בנוף האמנות המקומי.
הסטודיו שלה בדרום תל אביב עמוס בציורים, צבעים וסקיצות התלויות על הקיר בצפיפות רבה. במרכז החלל ניצב הציור הנוכחי שזויה עובדת עליו המתאר "רגע" בפתיחה של תערוכה: קהל הממתין לקבל כוס יין כמקובל בפתיחות של תערוכות ובמרכז מופיעה אישה בלבוש "צעקני" העסוקה בפעילות נוספת הנהוגה בערב זה: אכילה. אין ספק שזויה בחרה להציג אישה הבאה יותר "להיראות" מאשר לראות או לרכוש. לסיום הציור ניאלץ לחכות בסבלנות……
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/זויה צרקסקי/תמונות מכווצות/IMG_0024.JPG" ]

זויה, (בת 35) נולדת באוקריאנה ועלתה לארץ לפני 21 שנה. היא נחשבת לסיפור הצלחה והיא מיוצגת ע"י גלריית רוזנפלד. היא בוגרת המדרשה ונבחרה לאמן הנבחר של "הקרן למצויינות בתרבות" לשנת 2004-5 . בעשור האחרון היא בעיקר התגרתה ובעטה באליטה, בישראלים, בעולם האמנות ובביוקרטיה של הממסד הישראלי . העבודות שלה מצליחות לרוב לשעשע והם טבולות בהומור, לפעמים הומור שחור מה שעורר לא פעם סערה תקשורתית.
ברזומה האמנותי שלה בארץ ניתן למצוא תערוכות שביססו את מעמדה כאמנית פרובוקטיבית הסוטרת למציאות. ב-2003 הציגה בגלריית רוזנפלד את "קולקציית יודיאקה" שעסקה בסטריאוטיפ האנטישמי של הדמות היהודית הנודדת וכללה תכשיטים שעיצבה בהשראת הטלאי הצהוב, קריקטורות אנטישימיות וכו'. שנה אחר כך הציגה בגלריה את "נשף הקורבנות" ובה הציגה סידרה של עשר בובות גרוטסקיות שכל אחת מייצגת קורבן של משרד ממשלתי אחר כמו מערכת המשפט, משרד החינוך, האוצר או הביטחון. כל בובה מציגה למעשה את האזרח הקטן במדינה הכבול על ידי מנגנוני הביורקטיה והמערכת . ב-2006 הציגה זויה תערוכה בגלריה שנקראה "האוונגרדיסטים"- ובה שבעה פסלים המתארים באופן גרוטסקי ומעוות מקצועות של בעלי תפקידים שונים. בשנה זו הציגה גם בביתן הלנה רובינשטיין במוזיאון תל אביב את התערוכה הידועה "ציורי פעולה" שבה ביקרה את עולם האמנות, את חללי התצוגה והאספנים. הקהל שהגיע לתערוכה הרים גבה לנוכח הציורים הגדולים שבהם זויה הציגה סצנות אלימות ומדממות בחללי תצוגה מוזיאליים ובהם היא הניחה צואה, הנחיתה פצצות, שלחה כלבים פראים לתוך החלל, הציבה דמות נשית עירומה וענקית ועוד דמות טובחת במסור חשמלי בקהל המוזיאון המדמם כאילו אין מחר. הרצון להרוס את מוסד המוזיאון המהוגן והחשוב עורר אימה ביצירות אלו.

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/זויה צרקסקי/תמונות מכווצות/Zoya Cherkassky, Avantgardists (Teacher), 2005, painted aluminum cast, h.40 cm.jpg" ]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/זויה צרקסקי/תמונות מכווצות/Performmance II.jpg" ]

בתערוכה זו היא הציגה גם ציור המראה חלל תצוגה ובו הצופים סותמים את אפם אך עדיין ממשיכים להתבונן ביצירה לפניהם: גוש מכובד של צואה. כמו כן, בכניסה לתערוכה זויה העמידה על שלוש פדסטליים שלוש ערימות מפוסלות בברונזה של צואה. בעבודות קיצוניות אלה זויה התייחסה ליצירה של פיירו מנצוני האיטלקי אשר שימר את צואתו בקופסאות שימורים שאותן מכר כיצירות ממוספרות. (ׁׂMerda D'artistaׁ).
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/זויה צרקסקי/תמונות מכווצות/Merda-dartista-2006-acrylic-on-canvas-120×290-cm.jpg" ]

בהמשך הדרך המשיכה זויה להתייחס להפרשות הגוף וללכת נגד הקונזנצוס. משיחה עם זויה התברר שהמטרה שלה היא לצאת מגבולות התרבות ולעורר דיון ואתגר מחשבתי. בציור שסיימה לאחרונה היא ציירה חלל תצוגה ובו משפחה מתבוננת בפסל (של האמנית קיקי סמית) המציג דמות הכורעת על ארבע בעירום וצואה יוצאת לה מאחור כמו זנב. לדברי זויה זה נראה מזעזע רק במבט ראשון אך זה חלק טבעי מהגוף ואמנים רבים לפניה התייחסו לנושא.  בכל העבודות שלה העוסקות בחלל המוזיאון המבקרים מסתובבים בין יצירות אמנות של אמנים ידועים מהמאה ה-20 כמו מרסל דושאן, דמיאן הרסט, אנתוני קארו, טאקשי מוריקארמי, יושיטומו נארה וכו'.
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/זויה צרקסקי/תמונות מכווצות/תמונה-16.jpg" ]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/זויה צרקסקי/תמונות מכווצות/Zoya Cherkassky 12.jpg" ]
בתקופה זו מתעסקת זויה עם העלייה הרוסית שנחשבת לאחד האירועים המכוננים בחייה. היא מציירת זיכרונות מימי ילדותה ברוסיה (תור ללחם ותור בשגרירות לקבל ויזה) ומתמקדת בבעיות הקליטה של העולים, נושא חברתי ואקטואלי לדבריה. בסטודיו ניתן לראות דיפטיך המציג את הרגשת המיעוט של הרוסים: בציור אחד היא מציגה את הילד הרוסי ברוסיה מוקף בילדים שצוחקים ומרביצים לו כי הוא יהודי. בציור השני אותו ילד בלבוש ובנוף כבר אחר מוקף בילדים ישראלים שובבים שצוחקים עליו כי הוא רוסי. היא עוסקת באפליה של הישראלים כלפי העולים אך מצד שני חושפת גם את המבט של העולים אשר קוראים לכל הגברים הישראלים "איציק". איציק של זויה הוא הישראלי הוולגרי שלא מסוגל לספוג את התרבות שהעולים הביאו מרוסיה. הציור קלאסי של איציק עורר סערה רבה בתקשורת כי הוא הציג גבר מכוער, שעיר וכהה, בעל כרס גדולה שמטריד מלצרית בלונדינית רוסייה.
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/זויה צרקסקי/תמונות מכווצות/zoya cherkassky, putch, 2012, oil on canvas, 120X150cm.jpg" ]
לסיום, זויה היא אמנית פרובקטיבית, מטלטלת, בועטת וחוצה גבולות. ההגזמה, ההומור השחור והדמויות הגרוטוסקיות מבקשות לעורר בצופה חיוך ולעיתים זעזוע מהיכולת שלה לשבור את החוקים. לא פלא שיש על זויה דיעות חלוקות, או שאוהבים אותה או שלא. העבודות הצבעוניות והגדולות שלה (רוחב :מעל 2 מטר וגובה 1.20 ) נמכרות בעשרות אלפי דולרים והם נמצאים באוספים של המוזיאונים המובילים בארץ ומוזיאון היהודי בניו יורק, ברלין ווינה.
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/זויה צרקסקי/תמונות מכווצות/IMG_2015.JPG" ]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/זויה צרקסקי/תמונות מכווצות/wine 100×181 cm.jpg" ]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/זויה צרקסקי/תמונות מכווצות/zaki invertor.jpg" ]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/זויה צרקסקי/תמונות מכווצות/תמונה-14.jpg" ]