קטגוריות
אמנות ישראלית אמנים ישראלים ביקור בסטודיו צילום

ביקור בסטודיו של עילית אזולאי

הסטודיו של עילית אזולאי בתל אביב נראה כמו חדר של אספנית או חוקרת. בחלל גדול ומרווח תלויים על הקיר פריטים שונים שאותם אזולאי אוספת, ממיינת ומקטלגת. על השולחנות מונחים קופסאות קרטון מלאות באינספור חפצים שונים כמו חלקי בניין, פריטי משכית, אבנים, מתכות שונות, חלקי פלסטיק ותצלומים עזובים בשחור לבן. הכל נראה מסודר ומאורגן לצורך מחקר שאזולאי עושה לפני שיוצרת את תצלומיה.

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/ilit.jpg" ][dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/ilit2.jpg" ][dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/בחזות הדברים.jpg" ][dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/גרם מדרגות.jpg" ]

העבודות של עילית בהחלט מקוריות ומסקרנות. כמו שחוקר ארכיאולוגי אוסף שרידים וממצאים מהעבר אזולאי מלקטת שרידים מהווה ומרכיבה מחדש סביבה מבויימת וחידתית.
תהליך העבודה שלה הוא ארוך ומורכב:
ראשית היא מחפשת בתים המיועדים להריסה. היא מבקרת בבתים אלו מספר פעמים לפני ואחרי ההריסה ואוספת שרידי בניין וחפצים שננטשו כמו אבנים, שברי פלסטיק, מתכות שונות, תצלומים ישנים ושברי חומרים אשר שכנו בתוך הקירות ולפעמים רק בזכוכית מגדלת אפשר לקבל מידע עליהם. לדברי אזולאי נושא הקירות של בתים ישנים בארץ תמיד ריתק אותה. הבנייה בשנים הראשונות לקום המדינה היתה זולה ומהירה ולעיתים הכניסו בתוך הקירות חומרים שונים מכל הבא ליד כדי למלאם. הצילומים שלה קשורים באדריכלות ישראלית של פעם, בהרס ושימור, חשיפה וכיסוי, עדות וזיכרון.

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/58Wallno3.jpg" ][dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/78detail.jpg" ][dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/98detail.jpg" ][dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/מסירה ראשונה.jpg" ]

לאחר האיסוף אזולאי מנקה את האובייקטים, צובעת אותם אם יש צורך, ממיינת, מקטלגת ומציבה את הממצאים במדפים או קופסאות בסטודיו. בשלב הבא היא מצלמת כל אובייקט בנפרד מספר פעמים, תמיד מנקודת מבט זהה ובאותו אור (צפוני) כדי לשמור על אחידות. היא מצלמת כל אובייקט מגובה העיניים ובכך יוצרת מעמד שווה לצפייה לכל הפריטים. אין עיקר וטפל, אין היררכיה או מרכז כובד בתוך התצלום. אם המצע לתמונה הוא קיר, היא מצלמת מאות צילומי תקריב של קירות ובעזרת כולם היא בונה קיר מחדש ועליו שותלת בעיבוד ממוחשב את החפצים שאספה וצילמה. הצילום הסופי הינו קולאז גדול מימדים, תחביר של דימויים המתאר חלל שמעולם לא היה קיים במציאות. למרות שאזולאי מוציאה את האובייקטים מהקשרם הפונקציונלי בתצלומיה, נראה שיש הרבה סדר ואסתיטיקה כאשר היא מרכיבה אותם מחדש על צג המחשב. כשמתבוננים בתצלומים קולטים לפתע שיש משהו לא הגיוני בצילומים: צרור המפתחות תלוי הפוך ומשחקי האור והצל אינם נכונים.
אזולאי בוגדת בצילומים שלה בכללים של הצילום הקלאסי בו יש רגע מכריע שצריך להנציח. נראה שעבורה הצילום הוא מעין כלי פיסולי שבעזרתו היא מפרקת את המציאות ומרכיבה אותה מחדש כמו פאזל.
עילית אזולאי סיימה לימודי תואר ראשון ושני בבצלאל וזכתה במס' פרסים כמו פרס שרת החינוך והתרבות ב-2011 ופרס קונסטנטינר לצילום מטעם מוזיאון ת"א. היא מיוצגת בארץ
ע"י גלרייה ברוורמן ובניו יורק ע"י גלרייה אנדריאה מייזלין. היא מלמדת צילום בשנקר ובתואר שני בבצלאל. לאחרונה היא זכתה במלגה חדשה המוענקת בפעם הראשונה מטעם מכון שפילמן לצילום וקרן פרדיריקה שיר ובקיץ הקרוב תציג אזולאי תערוכת יחיד במרכז לאמנות עכשווית בברלין (KW) , הנחשב לאחד החללים החשובים לאמנות באירופה.
אין ספק שעילית אזולאי היא צלמת מבטיחה שפורצת גבולות בתחומה.
מזמינה אותכם להתרשם מעבודותיה……

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/location view.jpeg" ][dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/THEKEYS.jpg" ][dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/The Keys-detail 4.jpg" ][dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/The Keys-detail 9.jpg" ][dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/TREE FOR TOO ONE .jpg" ][dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/TREE FOR TOO ONE TOO.jpg" ][dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/Tree For Too One-detail 1.jpg" ][dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/עילית אזולאי/עילית אזולאי מכווצות/Tree For Too One-detail 3.jpg" ]