קטגוריות
כללי

על הוד ועוד….ביקור סטודיו אצל ניר הוד בניו יורק

לסטודיו של ניר הוד הגעתי ביום דצמבר קר ברובע ה"מיט פקינג" בניו יורק. הסתבר שמכל העיר הגדולה הסטודיו של הוד נמצא ממש מעבר למלון בו ישנתי. מדובר באזור האופנתי הכי חם ותוסס בעיר, חמש דקות הליכה מצ'לסי, אזור הגלריות הנחשבות של מהנטן.
בלופט הגדול והמרווח של הוד יש ריצוף פרקט ופינת ישיבה מדליקה עם שולחן עליו מונחים מגזינים וספרי אמנות. על בסיס מעץ עומדת יציקת המקור של פסל בדמות ילד שבאמצעותו יצקו פסלי ברונזה לתערוכה האחרונה שלו. בית היציקה שיצק עבורו הוא אותו בית יציקה שעובד עם אמנים כמו ג'ף קונס וריצ'ארד סרה .
בחלל של הסטודיו נשענות על הקיר העבודות האחרונות שלו שזה עתה סיים לעבוד עליהם מסידרת "גאונים", עבודות גדולות ומהפנטות עד שקשה לנתק את המבט מהם.

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/ניר הוד/ניר הוד מכווצים/IMG_1242.JPG" direction="right"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/ניר הוד/ניר הוד מכווצים/IMG_1230.JPG" direction="right"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/ניר הוד/ניר הוד מכווצים/IMG_1226.JPG" direction="right"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/ניר הוד/ניר הוד מכווצים/IMG_1244.JPG" direction="right"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/ניר הוד/ניר הוד מכווצים/IMG_1233.JPG" direction="right"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/ניר הוד/ניר הוד מכווצים/IMG_1258.JPG" direction="right"]

הוד, מהאמנים המוכרים בזירת האמנות המקומית והעולמית התפרסם בשנות ה-90 בזכות סידרת Soldiers שבה הציג דיוקנאות פרובוקטיבים של חיילים/חיילות (בחלקם דמותו מחופשת לחייל/ת) ונחשב לשנוי במחלוקת ולמי ששבר את הקודים האמנותיים המקובלים עד אז.
הוא סיים את בצלאל והציג תערוכות רבות בארץ ובחו"ל והוא מיוצג ע"י גלריית Paul Kasmin היוקרתית אשר מייצגת אמנים ידועים כמו דיוויד לה שאפל, אנדי וורהול, רוברט אינדיאנה ועוד.
ב-13 שנים האחרונות היוא חי ועובד בניו יורק, מקורב לסצנת האמנות התוססת בעיר, מוכר בקרב האספנים ובקרב התקשורת האמריקאית. ב-2011 הציג את סידרת "Genius" (גאונים) בתערוכת יחיד בגלרייה שלו בצ'לסי ובמאי 2012 הציג את התערוכה "Mother" (אמא). שתי התערוכות קיבלו הד תקשורתי גדול והביאו לפריצת דרכו של הוד בזירה הבינלאומית.
בתערוכה "אמא" הוצגה סידרה של תשע תמונות של אותה אישה בגוונים שונים ובנוסף עוד פורטרט ענק של אותה אישה. על קיר ליד התמונה הגדולה הוצג צילום קטן והיסטורי. מדובר באחד הצילומים המפורסמים ביותר מהשואה בו רואים ילד מפוחד המרים ידיים בתנועת כניעה מול חיילים נאצים חמושים. הוד בחר לצייר דווקא את דמותה של האישה הניצבת ליד הילד בסידרת ציורי שמן, נושא טעון בהיסטוריה של העם היהודי. הדמות החדשה של הוד נראית דומה צורנית לאישה מהתמונה המקורית אך הוד מחייה אותה מחדש ומציג אותה כאשה
אופנתית עם תיק יד מודרני שעליו יש השתקפות של דמות הילד  (תמונה זו מוצגת גם בחלל החדש של מוזיאון ת"א). זו עבודה דרמטית וחוויתית מבחינה קונספטואלית כי היא  מוציאה את הדמות מהקונספט הנוכחי ומציגה את האישה כפי שהייתה צריכה להיות

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/ניר הוד/ניר הוד מכווצים/Mother-No-1-2-e1349875135260.jpg" direction="right"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/ניר הוד/ניר הוד מכווצים/IMG_1249.JPG" direction="right"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/ניר הוד/ניר הוד מכווצים/Mother-inst-3-e1344458777325.jpg" direction="right"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/ניר הוד/ניר הוד מכווצים/Mother-installation-2.jpg" direction="right"]

בתערוכה "גאונים" הציג הוד למעלה מחמישים פורטרטים ריאלסטיים בגדלים שונים של ילדים בעלי מבט מתנשא וראוותני הדנים ברצון המתמיד להיות מה שאנחנו לא. לדברי הוד הילדים הם לאו דוקא גאונים במובן של "שכל"  אלא ילדים מיוחדים עם הבעה של מבוגרים השייכים לדור הולך ונעלם של ילדים חושבים, מעין פילוסופים קטנים שהוד עשה להם טוויסט מעניין. מצד אחד הם מביטים בצופה בבוז כאילו הם יודעים הכל ומצד שני יש בהם משהו רומנטי ומהפנט. בסידרה הזו יש חוויה של בדידות ודרמה ובחלק מהציורים מופיעה יד נוספת המרמזת על המגע שהילדים הללו עדיין זקוקים לו.
עבודת המכחול של הוד מדוייקת להפליא ואין ספק שהעבודות שלו ישירות, עוצמתיות ומהפנטות עד שלפעמים לוקח זמן לצופה לעכל אותן.
בשנתון של הוד בבצלאל שהסתיים ב-93 למדו גם סיגלית לנדאו, יהודית סספורטס ואבנר בן גל. כולם אמנים מוכשרים שעם עבודה קשה הצליחו מעבר לים והפכו לסיפור הצלחה בינלאומי.  אתם מוזמנים להתרשם מעבודותיו של ניר הוד….

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/ניר הוד/ניר הוד מכווצים/Genius-Maxim1.jpg" direction="right"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/ניר הוד/ניר הוד מכווצים/Genius-Dorian-e1344460113636.jpg" direction="right"]

[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/ניר הוד/ניר הוד מכווצים/Install-View-2-e1349868679977.jpg" direction="right"]