קטגוריות
אמנות ישראלית אמנים ישראלים ציור

העבודות של הילה קרבלניקוב פז

הילה קרבלניקוב היא בהחלט אמנית שונה בנוף האמנות הישראלי. פגשתי אותה לראשונה במרץ 2012 כאשר הציגה את תערוכת היחיד "חוף שרתון" בגלריית ברוורמן המייצגת אותה.
כדי להבין את העבודות של הילה חשוב להכיר את הרקע ממנו היא באה: בחורה דתייה וצעירה הלומדת בימים אלה תואר שני בבצלאל, אמא לשניים קטנים אשר נולדה וגדלה בבני ברק וכיום חיה ויוצרת במרכז תל אביב.
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/הילה קרבלינקוב/הילה קרבלניקוב מכווצים/IMG_2769.JPG" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/הילה קרבלינקוב/הילה קרבלניקוב מכווצים/12.JPG" direction="right"]
הילה עובדת בטכניקה הייחודית לה: ציוריה מורכבים מהדבקת שכבות של מסקינגטייפ צבעוני וטפט אחיד (ללא מעברי גוונים), שכבות המונחות חתיכה על גבי חתיכה ליצירת מבנה שלם, מעין פסיפס או תבליט המקרין ססגוניות צבעונית. מדובר בטכניקה סיזיפית ועמלנית הדורשת סבלנות ודייקנות רבה: היא גוזרת, חותכת, מצמידה ומדביקה, יוצרת קווי מתאר, הצללות, משטחים וריבוי של פרטים וכל זה בעזרת המסקינגטייפ אשר בו היא משתמשת כפלטת צבעים.
הנושאים של העבודות של קרבלניקוב מושפעים מהרקע הדתי ומהנוף האורבני והצפוף של בני ברק – נוף ילדותה. גם התרבות החילונית והרחוב הישראלי משפיעים עליה והיצירה שלה מציגה את ההוויה הישראלית על כל גווניה השונים: שילוב בין החגים הישראלים ( פורים, יום העצמאות, ל"ג בעומר ,יום ירושלים) והטקסים של החברה החרדית ( תשליך, כפרות, מקווה) לבין מצבים פוליטים וחברתיים (הפגנות או פינוי המתיישבים מגוש קטיף לדוגמא). ביצירה שלה רואים גם מנגד את הרחוב הישראלי ומה שמתרחש שם: רחוב שינקין בת"א,  דוכנים בשוק הכרמל, פיקניק לצידי הכביש על רקע בנייני הקריה ומגדלי היוקרה וכו'.  בכל העבודות היא נותנת אזכורים לחיי היום יום של החברה החילונית ולאקטואליה הישראלית: לוגו של מוצרים, שמות של חנויות, שלטי פרסומת, בניינים ובתי מלון מוכרים,  סטיקרים פוליטיים וכרזות שונות. מראה מקום מציג גם מראה זמן לכל מי שמתבונן בעבודותיה הצבעוניות. הרעיון שלה הוא להנציח רגע חולף, להקפיא את הזמן של סיטואציה מסויימת. לדברי קרבלניקוב היא מתחברת לאימפרסיונסטים אשר רצו לתפוס את האור ולהעביר את מה שראו והתרשמו ברגע מסויים בעזרת משיכות מכחול קצרות ונקודותיות של צבע. אצלה השימוש במסקינגטייפ החליף את המכחול….
בנוסף, כמו שהאימפרסיונסטים הביאו למרכז הבמה את האיכרים בשדה ואת מעמד הפועלים כך גם היא מציגה את האנשים הפשוטים ברחוב והמוכרים בשוק.
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/הילה קרבלינקוב/הילה קרבלניקוב מכווצים/untitled(1).jpg" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/הילה קרבלינקוב/הילה קרבלניקוב מכווצים/DSCN0644.JPG" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/הילה קרבלינקוב/הילה קרבלניקוב מכווצים/כפרות 3l.jpeg" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/הילה קרבלינקוב/הילה קרבלניקוב מכווצים/פורים 1.jpeg" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/הילה קרבלינקוב/הילה קרבלניקוב מכווצים/תיקוהl.jpeg" direction="right"]

בסידרה "חוף שרתון" היא הציגה הצצה לעולם האינטימי ולמערכות היחסים הנוצרות בין הנשים הדתיות בחוף הים שרתון המיועד לרחצת נשים שלוש פעמים בשבוע. גם פה בחלק מהציורים הילה חושפת את הרקע לחוף שרתון הסגור: עיר אורבנית הכוללת בתי מלון, אנטנות על הגגות, מנופים, ארובת רדינג ועצי דקל. בציור "האצן" לדוגמא הילה מציגה בסמוך לחוף הנשים גבר הרץ בטיילת ללא חולצה כאשר יש אוזניות על אוזניו. ההתרחשות מחוץ לחוף הסגור מציגה מרחב חילוני פתוח שאליו חודרים גם גברים, התרחשות המצביעה על ההבדלים בין החברה הדתית לחילונית.
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/הילה קרבלינקוב/הילה קרבלניקוב מכווצים/03 copy.JPG" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/הילה קרבלינקוב/הילה קרבלניקוב מכווצים/05 copy.JPG" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/הילה קרבלינקוב/הילה קרבלניקוב מכווצים/10.jpg" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/הילה קרבלינקוב/הילה קרבלניקוב מכווצים/atzan.jpg" direction="right"]

בימים אלה הילה עובדת בעיקר על נוף ישראלי הקרוב לליבה כמו הרי ירושלים, הסטף, שער הגיא ויישובים ליד ירושלים. במקביל היא ממשיכה להתעסק בנוף אורבני של העיר ולאחרונה סיימה ציור המתאר ערמה של זבל ברחובות העיר. על כל עבודה היא עובדת מספר חודשים ובשלב הסיום היא מורחת ג'ל מיוחד, חזק ושקוף ששומר על העבודה.
המיוחד בעבודות של הילה זו הטכניקה וכמובן החוויה הדתית שיש לה במרחב החילוני שבו היא גרה כיום. בציורים שלה ניתן לראות את קו התפר שמחבר בין העולם הדתי לחילוני, בין הטקסיות והמסורת לבין החיים האורבניים והמודרנים.
אני מזמינה אתכם להתרשם מהעבודות הצבעוניות של קרבלניקוב….
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/הילה קרבלינקוב/הילה קרבלניקוב מכווצים/7.JPG" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/הילה קרבלינקוב/הילה קרבלניקוב מכווצים/נוף מנסיעה מלך מלכה.jpg" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/הילה קרבלינקוב/הילה קרבלניקוב מכווצים/45032947_6bf42da531.jpg" direction="right"]