קטגוריות
אמנות ישראלית אמנים ישראלים תערוכות במוזיאונים

תערוכה: המומיה העליזה במוזיאון רמת גן

השם של התערוכה שמוצגת במוזיאון רמת גן "המומיה העליזה" גרם לי להשתאות לרגע. הצירוף של המילים קצת מפתיע ומשעשע שהרי למומיה אין רגשות והיא לא יכולה להיות עליזה…..
את התערוכה היפה הזו אצרה מירה אבגר, נכדתה של לאה ניקל אשר ניסתה לבחון את מושג המומיה משתי נקודות מבט: ההיבט הפיזי הכולל את אקט החניטה (המשמרת את הגוף לאחר המוות באופן מלאכותי) וההיבט הרוחני המתאר מצב ביניים של המתנה או מעבר בין עולמות.
מסתבר שמירה בחרה לקרוא לתערוכה על שם אחת העבודות של לאה ניקל "המומיה העליזה", עבודה אשר מוצגת בתערוכה וגירתה אותה לחקור את הנושא אצל אמנים אחרים אשר  עסקו במעבר שבין החיים למוות. בתערוכה מוצגות עבודות של ניקל לצד עבודות של 20 אמנים ידועים כמו מרים כבסה, מיכל נאמן, משה קופפרמן, יאן ראוכוורגר, חן שיש, יגאל תומרקין, יהודית סספורטס, אמון יריב, נטע ליבר שחר, חנה סהר, שרון פוליאקין, מאיה אטון, יעקב דורצ'ין, עופר ללוש, אורי אבירם, דור גז, יואב חנן, אילת כרמי, גלית ראוכוורגר ואלדד רפאלי.
[dps path="/NZ Art/תערוכות/תערוכה המומיה העליזה מוזיאון רמת גן פבר 2012/מכווצות/IMG_2011.JPG" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/תערוכות/תערוכה המומיה העליזה מוזיאון רמת גן פבר 2012/מכווצות/IMG_2003.JPG" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/תערוכות/תערוכה המומיה העליזה מוזיאון רמת גן פבר 2012/מכווצות/IMG_2056.JPG" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/תערוכות/תערוכה המומיה העליזה מוזיאון רמת גן פבר 2012/מכווצות/IMG_2007.JPG" direction="right"]
ניקל נחשבת לנציגה של הדור הותיק של ציירי המופשט אשר כונו גם "אקספרסיוניסטים מופשטים" והיא למדה אצל המורים גליקסברג, סטימצקי ושטרייכמן.
הציור "המומיה העליזה" של ניקל משנת 1991 הוא מופשט שהצבע ורוד-אדום שולט ברובו. בציורים של ניקל יש צבעוניות חזקה ומתפרצת והיא יצרה שפה אישית ומובהקת משלה אשר הקסימה את ליבם של הצופים באופטימיות שלה. ניקל נמנעה מלפרש את את היצירות שלה והשאירה את הפרשנות לצופה.
בחלל התערוכה מוצגות עבודות אמנות העוסקות במושג החניטה והשימור על פניו השונות. לדוגמא, עבודתה של מאיה אטון מציגה שטיח שניתן להסתובב סביבו ועשוי שתי וערב של לינולאום דמוי עץ שיוצר מקלעת של גולגלות. (אטון הציגה כבר גולגלות בעבר וב-2012 הציגה במוזיאון הרצליה את ה"חשבונייה", מיצב של 240 גולגלות המסודרות על מדפים).
[dps path="/NZ Art/תערוכות/תערוכה המומיה העליזה מוזיאון רמת גן פבר 2012/מכווצות/IMG_2072.JPG" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/תערוכות/תערוכה המומיה העליזה מוזיאון רמת גן פבר 2012/מכווצות/IMG_2005.JPG" direction="right"]

בתערוכה מוצג גם ציור ארוך בגודל של ארון קבורה מסדרת המומיות (190X70 סמ) של האמנית מרים כבסה. כבסה ציירה סידרה זו באמצעות מגהץ חם בצבע שמן על מזוניט. בארון שוכבת מומיה העטופה בתכריכים כאשר מאחורי הברך יש חור חלול והידיים אזוקות מתחת לגופה. עבודה נוספת של כבסה מציגה דיפטיך של זוג מומיות העטופות תכריכים המונחות זו לצד זו. מעליהן יש הטבעות של מגהץ בצורת פרפרים או חרקים וגופים חלולים בצורת צינורות.
[dps path="/NZ Art/תערוכות/תערוכה המומיה העליזה מוזיאון רמת גן פבר 2012/מכווצות/IMG_2013.JPG" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/תערוכות/תערוכה המומיה העליזה מוזיאון רמת גן פבר 2012/מכווצות/IMG_2028.JPG" direction="right"]
העבודה "תומאס" של יהודית סספורטס משנת 2011  מציגה רישום דיו על נייר גדול (150X200 סמ) המתאר אזור של צמחייה וביצות ביער . הרישום מחולק לחלק עליון שבו נראה טבע מושלג עם קרניים שחורות וחדות הנשלחות כלפי השמיים. בחלק התחתון יש ספק מים ספק השתקפות לחלק העליון, מעין מטאפורה לתת הכרה/מודע. עבודה המשלבת חוויה תודעתית של הכרה לתת הכרה…..
[dps path="/NZ Art/תערוכות/תערוכה המומיה העליזה מוזיאון רמת גן פבר 2012/מכווצות/IMG_2035.JPG" direction="right"]
בצילום של אמון יריב הלקוח מהסידרה "איש עם פנים שבורות" אמון מציג דימוי של פסל בעל סממנים אנושיים בתוך תא החונט אותו. זה נראה כמו ממצא ארכיאולוגי של מומיה מתקופה קדומה.  למרות שניתן לחלוק על הכללה של כמה מהיצירות תחת נושא ה"מומיות", התערוכה מרתקת, גדושה, מרגשת וכוללת מגוון של טכניקות וסגנונות. התערוכה תסתיים ב-25.2.13 ואני ממליצה לכם בחום להספיק לבקר בה……
[dps path="/NZ Art/תערוכות/תערוכה המומיה העליזה מוזיאון רמת גן פבר 2012/מכווצות/AY9.jpg" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/תערוכות/תערוכה המומיה העליזה מוזיאון רמת גן פבר 2012/מכווצות/IMG_2049.JPG" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/תערוכות/תערוכה המומיה העליזה מוזיאון רמת גן פבר 2012/מכווצות/IMG_2052.JPG" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/תערוכות/תערוכה המומיה העליזה מוזיאון רמת גן פבר 2012/מכווצות/IMG_2060.JPG" direction="right"]