קטגוריות
אמנות ישראלית תערוכה בגלריה

יריד צבע טרי 6

אתמול התקיימה התצוגה המקדימה של יריד צבע טרי- היריד לאמנות עכשווית, המתקיים זו השנה השישית ויימשך עד מוצאי שבת (25.5).
צבע טרי הוא אירוע האמנות השנתי המוביל והמשמעותי בישראל עם למעלה מ-30,000 מבקרים מדי שנה. מעבר להיותו אירוע מסחרי- חברתי, הוא נדבך חשוב בפריחה התרבותית והאמנותית בארץ המפגיש בין אמנים ותיקים, אמנים צעירים, שוחרי אמנות ואנשי מקצוע בתחום.
היריד מתקיים כל שנה במתחם אחר בת"א והשנה נבחר המרכז הלוגיסטי החדש ברח' תל גיבורים 48 בדרום ת"א.
השנה היריד התרחב לטריטוריה חדשה ולצד יריד האמנות הוותיק מתקיים גם יריד העיצוב החדש "עיצוב טרי". ביריד מוצגים פרויקטים מקוריים וחדשניים של מעצבים ישראלים, גלריות וחנויות עצוב מובילות לצד חממת מעצבים צעירים ומבטיחים בתחילת דרכם המקצועית. שני הירידים מתקיימים במתחם אחד, במבנים נפרדים ומציעים חוויה כפולה במחיר אחד ( 38 ש"ח לתושב ת"א / 45 ₪ לאורח). המטרה של מארגנות ויוזמות היריד (שרון טילינגר ויפעת גוריון) היא לענות על הביקוש ההדדי – של המעצבים בחשיפה ובפרנסה ושל אוהבי העיצוב ברכישת פריטים מעוצבים ומקוריים.

הגאווה של יריד האמנות היא חממת האמנים העצמאיים – הכוללת השנה 47 אמנים שנבחרו ע"י ועדת קבלה מקצועית מתוך אלף אמנים שהגישו מועמדות. ההגשה של העבודות בצורה אנונימית לוועדת הקבלה מבטיחה שוויון הזדמנויות לכל המועמדים. אמנים אלו אינם מיוצגים ע"י גלריה ולרובם זו הזדמנות ראשונה לחשוף את כשרונם וליצור קשר ישיר עם אנשי מקצוע בתחום וקהל חובב אמנות. הם זוכים לקבל מהיריד שירות אוצרות, תלייה ומכירה ע"י נציגים הנותנים רקע למבקרים על עבודותיהם.
מחירי העבודות של האמנים העצמאיים נעים בין בין 500 ל-10.000 ש"ח.
השפע הוא גדול וקשה להכילו בביקור חד פעמי אך התרשמתי מצילומי הפוטומונטאג של לירון קרול, ציורי השמן של תמר הירשפלד ואמיר גניסלב, עבודות של רובי בקל שעשויות בטכניקה מעניינת (אבק על קנבס), צילומים של ליאת אלבלינג ועבודות של ברק בנדל (שמן על עץ) ועידו מרקוס (שמן על עץ).

ביריד הוצגה תערוכת יחיד של האמנים אלהם רוקני ומתן מיטווך אשר זכו שנה שעברה בפרס האמן המבטיח (40,000 ₪) שמוענק ע"י אוסף יגאל אהובי. רוקני מציגה שלוש סדרות של עבודות צבעוניות העוסקות באסלאם ממחוזות ילדותה באיראן ומיטווך מציג שלוש עבודות המתכתבות עם יצירות ידועות של אמנים עכשווים כמו ג'ף קונס, דמיאן הרסט ואנדראס גורסקי.
חממת הווידיאו מציגה עבודות וידיאו באוצרות של מתן דאובה. העבודות של לני דינר דותן, כרמל מיכאלי, הדס אמה קדר, לירון קרול ודן מיכאל רוזנברג מעוררות מחשבה והן עוסקות במקומה של הדמות הנשית בחברה שבה אנו חיים.
בהמשך למסורת של שנים קודמות פרויקט הגלויה הסודית מציג למכירה בעילום שם אלף עבודות אמנות מקוריות בגודל גלויה של אמנים ותיקים וצעירים אשר נמכרים במחיר אחיד של 180 ₪. ההכנסות מהפרויקט מועברות למרכז מאירהוף לחינוך לאמנות של מוזיאון ת"א.
במסגרת "פרויקט מיוחד" של היריד כדאי לבקר בביתן של ST-art שמציג את העבודה "בעקבות בייקון" של מישל פלטניק אשר משלב מספר מדיומים כמו מיצג, וידאו, צילום וציור. פלטניק מחייה סצנות מציוריו של פרנסיס בייקון והתוצאה מעוררת עניין רב. הוא בונה מודלים תלת ממדיים המהווים תפאורה לעבודות הווידיאו והצילומים המופיעים בסדרה.

במתחם הגלריות העצמאיות ניתן להתרשם בכל ביתן מתצוגה מרהיבה של אמני הגלריה. הגלריות המשתתפות הן: אלון שגב, גבעון, גורדון, גורדון 2, ג'ולי מ., זומר, זימאק, חזי כהן, טדסקי, מיקה, מרכז גוטסמן לתחריט, משרד בתל אביב, נגא, נלי אמן, עינגא, קונטמפוררי ביי גלוקונדה, רו ארט, רוזנפלד, רוטשילד, ארטסטיישן, אגריפס 12, בנימין, P8.
אין ספק שמדובר בהפינינג אמנות ועיצוב גדול, צבעוני ותוסס אשר נותן הזדמנות מצוינת להתעדכן בכל מה שקורה בסצנה המקומית. המבקרים באים בהמוניהם כדי לראות ולתמוך באמנות עכשווית ולרכוש עבודות במחירים בהחלט שפויים. בחמש השנים האחרונות יריד צבע טרי הצליח לשבור את המיתוס שדרוש הון כדי לרכוש אמנות מקורית והצליח לעמוד במטרתו לקרב את האמנות הישראלית לקהל הרחב.
אם אתם חובבי אמנות ועיצוב ומעוניינים לרכוש עבודות מומלץ להזדרז ולהגיע ליריד כי רוב העבודות מוצאות להם בית חדש מהר מאוד…..
שולחת לכם טעימה קטנה מצילומים שצילמתי…..

[dpg folder="/NZ Art/תערוכות/יריד צבע טרי 6   מאי 2013/מכווצים צבע טרי"]