קטגוריות
כללי

תערוכה של האמן הברזילאי ויק מוניז

תערוכת היחיד של ויק מוניז בגלריה זימאק בת"א חושפת את הקהל הישראלי לאמנות בינלאומית במיטבה.
ויק מוניז נולד בברזיל וכיום מתגורר בברוקלין בארה"ב. הוא נחשב לאמן הברזילאי המצליח ביותר והתערוכה סוקרת את יצירתו במהלך העשרים שנה האחרונות. מוניז התפרסם בסדרת עבודות השוקולד שיצר בשנות ה-90 כאשר שחזר יצירות מופת מפורסמות באמצעות שוקולד. עבודות רבות שלו מתכתבות עם תולדות האמנות והן מבוססות על העתקות של יצירות מופת של מאסטרים ידועים. בתערוכה מוצגות עבודות מחלקי מכוניות ישנות בעקבות עבודות של האמן האמריקאי אד רושה: תחנת דלק Standard Station והלוגו של אולפני הקולנוע 20th Century Fox -דימויים המשקפים את התרבות האמריקאית של שנות ה-50. בתערוכה מוצג גם קולא'ז נייר צבעוני בעקבות מונה (פיקסלים צבעונים מריבועי נייר), עבודה מפולי קפה בעקבות אוגוסטו דה אזוודו, עבודה מיהלומים של ג'קי קנדי, ועבודה גדולת מימדים "לידת ונוס" בעקבות בוטצ'ילי העשויה מזבל תעשייתי ושייכת לסדרה הידועה ביותר "תמונות זבל" – ששימשה נושא לסרט התיעודי המרגש "האמנות בזבל" "Waste Land".
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/vik muniz/ויק מוניז- מכווצים/Jackie-8×[email protected]" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/vik muniz/ויק מוניז- מכווצים/Standard Station_300.jpg" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/vik muniz/ויק מוניז- מכווצים/20th(r)final_150.jpg" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/vik muniz/ויק מוניז- מכווצים/Muniz-Race Riot, after Warhol – Copy.jpg" direction="right"]

הסרט (2010) מתעד את מסעו של מוניז למולדתו ברזיל ולערמת הזבל הגדולה בעולם בפאתי ריו דה ז'נרו שם הוא מצלם חבורת "קטדוריס"- ממייני זבל המתפרנסים ממיון אשפה לצורך מחזור. הוא מתקרב אליהם ומשחזר ציורים ידועים בתולדות האמנות כאשר מצלם אותם על רקע המזבלה.
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/vik muniz/ויק מוניז- מכווצים/birth of venus 2_300.jpg" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/vik muniz/ויק מוניז- מכווצים/birth of venus 3_300.jpg" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/vik muniz/ויק מוניז- מכווצים/birth of venus 1_300.jpg" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/vik muniz/ויק מוניז- מכווצים/Muniz-Hercules and Omphale, after Francois Lemoyne.jpg" direction="right"]

מוניז שנולד בעצמו למשפחה ענייה בברזיל עוסק בפרויקט חברתי במדינה שבה נולד ומגייס כסף ע"י מכירת העבודות שלו כדי לעזור לאותם אנשים קשיי יום לשפר את התנאים שלהם בקהילה. הסרט מרגש וטעון והוא חושף במהלך הצילומים סיפורי חיים אנושיים של גברים ונשים אשר במקום לגנוב ולרדת לזנות הם בחרו למיין זבל. מוניז מעצים אותם ונותן להם להיות אמנים ושותפים ליצירה. הם בונים מודלים של אייקונים ידועים מחומרים יומיומיים ואז הוא עומד גבוה על פיגומים ומצלם את הקומפוזיציה מלמעלה.
הזבל היומיומי מקבל מעמד שונה והופך מסתם זבל לאובייקט אמנות שמתבוננים בו. חשוב לציין את הניגוד הבולט מיד לעין בין הדימוי של יצירות המפורסמות לבין החומר היומיומי והנמוך. העבודות של מוניז מעלות חיוך ויוצרות אשליה רגעית אצל הצופה כאילו הוא מתבונן ביצירה האמיתית.

התערוכה באוצרות ליאור יהל אוהד שווה ביקור (עד סוף חודש יולי 2013) והיא נותנת טעימה של העבודות של מוניז לקראת תערוכת יחיד שלו שתתקיים בפברואר 2014 במוזיאון תל אביב.
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/vik muniz/ויק מוניז- מכווצים/Haystack3-8×[email protected]" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/vik muniz/ויק מוניז- מכווצים/haystack-5-8×[email protected]" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/vik muniz/ויק מוניז- מכווצים/Six colors copy.jpg" direction="right"]
[dps path="/NZ Art/ספריית אמנים/vik muniz/ויק מוניז- מכווצים/Supremacist composition.jpg" direction="right"]