קטגוריות
אמנות בינלאומית כללי תערוכות במוזיאונים

ג'ף וול- תערוכת "נראות" במוזיאון תל אביב

ג'ף וול הוא אמן קנדי הנחשב לאחד מחלוצי הצילום החשובים בזירת האמנות העכשווית בעולם. התערוכה "נראות" מוצגת עד ה-25.1.13 באולם התצוגה הגדול באגף החדש של מוזיאון ת"א ואם טרם הספקתם לבקר בה זה הזמן לקפוץ וליהנות מתערוכת צילום שונה ומרשימה.
התערוכה באוצרות נילי גורן כוללת 30 תצלומים ענקים בגודל שניים עד שלושה מטרים שצולמו בזמנים שונים בחייו מאז 1978 והיא מחולקת למגוון טכניקות: שקפים גדולי מימדים המוקרנים על קופסאות אור המוארים מאחור בניאון, צילומים גדולים בשחור ולבן ותצלומי צבע.
הסגנון שלו נע מצילום רחוב ה"קרוב לתיעוד", דרך ציטוטים של יצירות מופת מתולדות האמנות ועד לצילום של סצנות מבוימות שעובדו בקפדנות.

שיטת העבודה של וול ראויה לציון : ג'ף לא מנציח את "הרגע המכריע" כמו המסורת התיעודית ששלטה בצילום בשנות השישים והשבעים. התצלומים שלו הם שחזור של רגעים שהוא ראה אך חלף על פניהן מבלי לצלמם ברגע התרחשותם. הוא בנה ושחזר אותם מחדש בקפידה תוך עבודת הכנה מתוכננת וחשיבה על הפרטים הקטנים ביותר על סמך זיכרונו. הוא עובד כמו במאי קולנוע הבונה תפאורה ותאורה, מלהק את השחקנים ומביים את הסצנה. וול מכנה את צילומיו "צילום שקרוב לתיעוד" מאחר והם לא תיעוד ישיר של רגע ממשי ומה שאנו רואים זו החוויה האישית שלו ממה שראו עיניו.
[dps path="/nz art/תערוכות/תערוכת גף וול מוזאון תא נוב 2013/מכווצים/05JW1978The Destroyed Room.jpg" direction="right"]
[dps path="/nz art/תערוכות/תערוכת גף וול מוזאון תא נוב 2013/מכווצים/06JW1986The Thinker.jpg" direction="right"]
[dps path="/nz art/תערוכות/תערוכת גף וול מוזאון תא נוב 2013/מכווצים/04JW1999Morning Cleaning, Mies van der Rohe Foundation,Barcelona.jpg" direction="right"]

חשוב לציין שוול לא יוצר "סדרות" של צילומים ולא מתמחה בנושא אחד כמו רבים מצלמי המחצית השנייה של המאה עשרים. כל אחת מהעבודות שלו עומדת בפני עצמה עם סיפור שלם מאחוריה. לכל צילום יש שם שניתן לו אך וול משאיר הרבה מקום לפרשנות של הצופה ולשאילת שאלות. תצלומים רבים לקוחים מסצנות פשוטות משגרת היום יום והוא מפנה זרקור למצבים חברתיים הקשורים בהגירה, מיעוטים, אלימות, עבודה, בדידות, גזענות, אבטלה, עוני ופשע.
הגודל הגדול של העבודות משמר את המציאות ומאלץ את הצופה להיות מעורב כמעט בצורה פיזית בתצלום ולעיתים הפרטים שנעדרים בתצלום גורמים למוחו של הצופה לדמיין את החסר.
[dps path="/nz art/תערוכות/תערוכת גף וול מוזאון תא נוב 2013/מכווצים/01JW1982Mimic.jpg" direction="right"]
[dps path="/nz art/תערוכות/תערוכת גף וול מוזאון תא נוב 2013/מכווצים/03JW1994Insomnia.jpg" direction="right"]
[dps path="/nz art/תערוכות/תערוכת גף וול מוזאון תא נוב 2013/מכווצים/08JW2008Knife Throw.jpg" direction="right"]
אני הסתובבתי בחלל התערוכה מוקסמת מהחוויה של צפייה בעבודות הענקיות הקורנות אור וצבע הנראות כמעט תלת-ממדיות. קסם האור והקרינה של קופסאות האור הזכירו לי את שלטי החוצות מעולם הפרסום. וול הציג תערוכות יחיד רבות וביניהן רטרוספקטיבות בטייט מודרן בלונדון ובמומה בניו יורק.
התערוכה מלווה בקטלוג גדול שיצא לאור בשיתוף עם מכון שפילמן לצילום ובו מאמרים והתייחסויות לעבודות, חלקן נכתבו ע"י וול עצמו שהוא גם תאורטיקן של אמנות.
אל תפספסו תערוכה יפה ומלאת חיים עכשיו במוזיאון תל אביב.
שולחת לכם טעימה מהעבודות המוצגות בתערוכה …..(הצילומים באדיבות האמן).
[dps path="/nz art/תערוכות/תערוכת גף וול מוזאון תא נוב 2013/מכווצים/Volunteer, 1996. Gelatin silver print, 221.4×313.jpg" direction="right"]
[dps path="/nz art/תערוכות/תערוכת גף וול מוזאון תא נוב 2013/מכווצים/Boxing, 2011. Color photograph, 215×295. Courtesy of Leo Katz Collection, Bogot__, Colombia.jpg" direction="right"]
[dps path="/nz art/תערוכות/תערוכת גף וול מוזאון תא נוב 2013/מכווצים/10JW2006Men Waiting.jpg" direction="right"]
[dps path="/nz art/תערוכות/תערוכת גף וול מוזאון תא נוב 2013/מכווצים/09JW1993Diagonal Composition.jpg" direction="right"]
[dps path="/nz art/תערוכות/תערוכת גף וול מוזאון תא נוב 2013/מכווצים/02JW1986Storyteller.jpg" direction="right"]